Lekarz weterynarii Adam Chyliński - Brodnica - leczenie weterynaryjne bydła, trzody chlewnej, zwierząt towaryszących i gołębi, sklep zoologiczny, salon groomerski

Facebook - Weterynarz Adam Chyliński, Brodnica Facebook - Sklep zoologiczny Brodnica
Aktualności - Weterynarz Brodnica - weterynarz Adam Chyliński

Uwaga na kleszcze

Temperatura na zewnątrz nie przypomina już zimowej a każdy dzień niesie coraz więcej słońca. Jest to czas, w którym swoją aktywność zaczynają wykazywać kleszcze.

Należą one do gromady pajęczaków. Na całym świecie występuje około 850 gatunków kleszczy. Posiadają specjalny organ nazywany narządem Haller’a, który pomaga wyczuwać zapach, ciepło i wilgoć, dzięki czemu mogą łatwo znaleźć człowieka czy psa. Kleszcze, we wszystkich etapach rozwoju, odżywiają się krwią. Ich obecność trudno jest zauważyć, nie wywołują świądu ani niepokoju u naszych podopiecznych.
Występują licznie nie tylko na skrajach lasów czy podleśnych łąkach. Coraz częściej słyszy się o przypadkach „złapania” kleszcza przez psa podczas codziennego spaceru w mieście.

Miejmy na uwadze, że nawet jeśli usuniemy kleszcza ze skóry naszego pupila nie gwarantuje to uchronienia go przed rozwojem objawów choroby odkleszczowej- najpowszechniejsze to babeszjoza oraz borelioza. Jeżeli nasz zwierzak wygląda i zachowuje się w sposób nietypowy (zwłaszcza jeśli istniała możliwość kontaktu z kleszczem ) niezwłocznie zgłośmy się po pomoc do lekarza weterynarii!

Co powinno nas zaniepokoić?

  • apatia, posmutnienie,utrata apetytu, niechęć do ruchu,
  • wraz z rozwojem zakażenia może pojawiać się biegunka, wymioty, zażółcenie błon śluzowych, jamy ustnej, wyraźny wzrost temperatury ciała, obecność krwi w moczu.

Jak się ustrzec?

aby zabezpieczyć nasze zwierzaki możemy zakupić specjalne preparaty weterynaryjne- najczęściej w formie spot-on, obroży lub tabletek doustnych. Żaden środek nie jest w stanie w 100 % zabezpieczyć przed wniknięciem kleszczy, jednak w ogromnym stopniu ogranicza to ryzyko. Preparaty te ochronią także przed inwazją pcheł, co dodatkowo przemawia za ich stosowaniem.

W razie pytań nasi lekarze pozostają do Państwa dyspozycji i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Serdecznie zapraszamy !!!

CardeaCreations - webdesign, grafika, strony www, sklepy internetowe

created by: Cardea Creations